
Problemi djece sa poteškoćama u razvoju u obrazovnom sistemu TK
Definicije osnovnih pojmova vezanih za inkluziju
1.Inkluzija
Inkluzivno obrazovanje - obrazovni sistem koji odgovara na sve potrebe učenika i kao takav kontinuirano radi na poboljšanju učešća i eliminaciji isključenosti iz svih aspekata školovanja i to na način da se nijedan učenik ne osjeća drugačijim od bilo kojeg drugog i koji osigurava rezultate.
2.Djeca s posebnim potrebama
Sintagma „djeca s posebnim potrebama" podrazumijeva svu djecu koja odstupaju od prosjeka, i ukazuje na to da bazična sredina (porodica i škola) dijeli mišljenje da postoji cilj razvoja koji dijete može ostvariti samo uz posebnu (privremenu ili trajnu) pomoć i podršku koja odgovara njegovoj posebnoj potrebi. Ukazuje na to da za svakog učenika koji ima (privremenu ili trajnu) posebnu potrebu treba pronaći posebne puteve za ostvarivanje kako odgojnih tako i obrazovnih efekata školovanja i cjelokupnog funkcioniranja u društvu.
4. Hendikep
Hendikep predstavlja rezultat socijalnog i kulturološkog procesa: on je posljedica susreta pojedinca sa svojim tjelesnim i psihološkim karakteristikama (koje uključuju eventualno i neku teškoću) l njegove individualne historije u jednom posebnom kontekstu. Termin „hendikepiranost treba koristiti samo ukoliko se želi naglasiti nepripremljenost okoline za kvalitetno življenje osoba s posebnim potrebama, a ne i u situacijama kada se želi reći da osoba ima teškolu u razvoju.

3. Invaliditet
U UN Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom - „Osobe s invaliditetom su one osobe koje imaju dugotrajna fizička, mentalna, intelektualna ili senzorna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i efikasno učestvovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima".
5. Teškoće u razvoju
Pojam teškoće u razvoju obuhvaća razna prirođena i stečena oštećenja različite vrste i stepena, kao što su oštećenja sluha, vida, govorne komunikacije, invaliditet, intelektualne teškoće, različita oštećenja mozga koja se manifestiraju u otežanoj sposobnosti kretanja, oštećenju mišića i živaca (cerebralna paraliza) ili pak u komunikaciji i nesposobnosti savladavanja društvenih vještina (autizam).
